ESPOR NEDİR?

 Dijital oyunların yaygınlaşması ve gençlerin günlük hayatında önemli bir zamanı işgal etmesi beraberinde toplulukların oluşmasını, turnuvalar ve çeşitli organizasyonların yaratılmasını sağladı. League of Legends adlı moba türü beşe beş oynanan ve takım çalışması, bireysel yetenek, strateji gibi yeteneklere ihtiyaç duyan bu online oyunun başı çektiği eSpor; Counter Strike Global Offensive, Heart Stone, DOTA 2 ve dahası ile birlikte yeni nesil spor kültürünü temsil etmektedir.
Yurt dışında PSG, Schalke gibi kulüplerin takımları bulunurken ülkemizde ise Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi büyük spor kulüplerinin takımları bu organizasyonlarda mücadele etmektedir.
 Başından beri takip eden ve bizzat oynayanların duruma alışkın olduğu aşikar. Fakat ilk kez duyan ve bu tür oyunlara yabancı olanlar "Bilgisayar başında spor mu olur?" gibi sorularla kafa karışıklığı yaşıyor. Bu kafa karışıklığını çözmek için bir kaç madde ile eSporu tanımlayacağız.


1- Spor, sadece koşmak veya fiziksel efor sarfetmek değildir. 
 Belli kurallar çerçevesinde mücadele etmek, sadece fiziksel değil mental olarak da efor sarfetmek sporun temelini oluşturur. Dijital oyunlar ve eSporda bu fazlasıyla var. Takım çalışması olmadan, rakibin hamlelerini tahmin etmeden, rakibin oyun stiline hakim olmadan kazanmak imkansızdır. Ayrıca eSpor oyunları çoğu genel geçer spordan daha fazla refleks ve takip gerektirir.


2- Taraftar desteği ve organizasyonlar...
 İlk eSpor turnuvası Dream Hack tarafından 1994 yılında düzenlendi ve sadece 40 kişi katıldı. Bugün ise LoL 2016 Dünya Şampiyonası Finali'ni 43 milyon tekil izleyicinin ekranları başından izlediğini görüyoruz. Ülkemizde futbol ve basketboldan sonra en çok izlenen ve takip edilen spor olarak 3. sırada yer alıyor.


3- Yatırımlar ve sponsorluklar...
 Ülkemizde Ülker ve Maximum Card markalarının ciddi sponsorluklar ve yatırımlar yaptığı eSpor, 1907 Fenerbahçe Espor, Galatasaray Espor, Super Massive Espor ve Beşiktaş Espor takımlarının kurulmasıyla büyük çaplı yatırımlar ve sponsorluklar elde etmiştir.

4- Oyuncuların kariyeri nasıl işliyor ve günlük hayatları ne durumda?
 Her profesyonel oyuncunun devlet tarafından lisanları bulunuyor. Her takım da bu oyuncular ile profesyonel sözleşme imzalayarak takımlarında oynatıyor. Bu takımların oyun evleri bulunuyor. Oyuncular bu evlerde konaklıyor ve psikolojik danışmanları, koçlar, mutfak görevlileri, analistler ve sağlık görevlileri ile birlikte bu evlerde hem antrenmanlarını yapıyor hem de yaşıyorlar. Okul yaşlarından ortalama 25 yaşına kadar oyunculuk kariyerlerini sürdüren bu yetenekli gençler emekli olduktan sonra isterlerse oynadıkları oyunun analiz masasına, sunucu koltuğuna veya diğer teknik ve taktik bölümlerine geçebiliyorlar. Okul hayatları ise isterlerse devam ediyor fakat futbol ve basketbolda olduğu gibi genelde okul hayatlarından uzak kalıyorlar. Örnek oyuncu olarak 1907 FB Espor oyuncusu Berke "Thaldrin" Demir'i gösterebiliriz. Sabancı Üniversitesi öğrencisi olan Berke hem okulunu hem de Türkiye'nin şampiyon takımında kaptanlığını devam ettirebiliyor.


5- Nasıl profesyonel eSpor oyuncusu olabilirim? 
 Takımların altyapıları bulunmakta fakat bu altyapılara belli seçmeler düzenli şekilde yapılmıyor. Oyun içi amatör liglerde başarılı olan ve kendinden söz ettiren oyuncuları denemeye alan takımlar ve koçlar arkaplanda yapılan seçmelerle bu oyuncuları takımlarına katabiliyorlar. Biraz zorlu bir süreç diyebiliriz.
 Ancak lisans sahibi olmak için Riot Games'in başlattığı programa katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için: 
http://tr.leagueoflegends.com/tr/news/esports/esports-editorial/nasil-lisansli-esporcu-olunur

 Fanatizm ve  şiddetten uzak bu spor kültürü ülkemiz sporuna örnek olabilecek derecede saygılı bir ortamda gerçekleşiyor. Tuttukları takımın mücadelesinde karşı takımın yapacağı iyi bir hareketi merakla bekleyen taraftarlar, rakip takımın iyi hareketinde heycanı üst seviyede yaşayarak alkışlarla destekliyor rakibini.
 Nasıl takip edeceğinizi bilmiyorsanız, bizi takipte kalabilir veya twitch.tv ve youtube üzerinden canlı yayınları ve geçmiş karşılaşmaları izleyebilirsiniz.

 Espor aşkına!